Friday, December 30, 2011

still waiting..but AT HOME!

I have never been so excited to write a blog post:)

ještě nikdy jsem nepsala blog s takovou radostí

Today, after Martin's doctors reviewed his latest test results, they released him to come home!
He will be receiving out-patient care over the next several months and is still battling Leukemia, but is able to be here with us. As my dad said this evening, the girls have been this past week like a 20W lightbulb...but today, with daddy home- they were glowing at 100W!!

Doktoři dnes vyhodnotili Martinovi výsledky jako dostatečné na propuštění z nemocnice domů!
Boj s leukémií nadále pokračuje, ale příští měsíce by Martin mohl být už v domácí lečbě a s námi doma! Muj táta dneska řekl, že holky byly minulý týden jako 20W žárovky.. ale dneska, když táta přišel domů, zářily jak 100W!!

I will write more later, I just wanted to share this good news with you so you can join us in celebrating from afar. We are so thankful for this gift from God!

Pro dnešek je to všechno, jen jsem se chtěla s vámi podělit o tuto radostnou novinu a dát vám důvod oslavovat spolu s námi. Jsme moc vděčni Bohu za tento dárek.

p.s. Since he came home so much earlier than we thought, I couldn't finish the photo 'surprise'....but I still am definitely going to do it. So SEND ME your pictures!

p.s. Překvapení s fotkami není hotové, protože Martin je doma o dost dřív než jsem čekala. I tak mi prosím pošlete vaše fotky, abych to mohla dodělat!

thank you Martin for translating:)

3 comments:

  1. Praise the Lord! Love and prayers your way from Minneapolis.

    ReplyDelete
  2. God is so faithful:) We love you all and will keep praying for continued good news!

    ReplyDelete